Katusevahetus kokkuhoidlikult, kuid otstarbekalt

Kui ees on katusevahetus ja valik on langenud teraskatuse kasuks, tasuks hetkeks aeg maha võtta ja mõelda eelseisvad valikud vajaduse ja võimaluste vaatenurgast rahulikult läbi. Koonerdamine ei ole kokkuhoid ja algul kallimate valikutena tunduvad võimalused võivad hiljem säästa märkimisväärse summa. Tutvustame lähemalt milliseid ekslikke valikuid ja millise hinnaga teraskatuste vahetamisel tehakse.

Majanduslik otstarbekus ja eluiga. Meie hinnatundlik ja siiski veel arengujärgus olev turumajandus on toonud ehitusmaterjalidele meeletu hinnasurve. Samas tundub katusevahetus suhteliselt lihtne ja ootused kuludele madalad, seejuures vahetatakse katust pikemaks perioodiks. Kõlab nagu vana klišee, et tahaks odavalt, aga väga head. Päris nii see kahjuks ei lähe. Katusevahetuse juures tuleb endale selgeks teha, kui pikka eluiga katuselt oodatakse. Teraskatuse puhul tähendab see läbimõeldud ventilatsiooni ja niiskusolukordi, soojustkiirgavate elementide (tavaliselt on selleks korsten) isoleerimist, katusekonstruktsiooni ja aluskatte seisukorra hindamist jne. Meie praktikas on hurraameeleolus kliente tihti tulnud maapeale tagasi tuua, kui nende ettekujutus katusevahetusest on eterniiditahvlite asemele vaid plekipaanide kruvimine. Selline vahetus annab tegelikult lahenduse vaid lühiajaliselt, sest eelnevalt probleemkohti ja vajadusi kaardistamata, ilmnevad hädad näiteks märgunud soojustuse või konstruktsioonide niiskuskahjustuse näol üsna pea. Nii pole uuest kenast teraskatusest, mis ise kestaks kattena aastakümneid enam mingit kasu.

Kokkuhoid aluskattelt. Lühidalt on aluskatte ülesanne püüda kinni plekialune kondenseerunud vesi ja juhtida see räästa kaudu välja. Kondensaat tekib temperatuuride erinevusest katusekatte all ja välisõhus. Tilgad pleki all tekivad kindlasti, selles pole kahtlust. Hästi tavapärane on arvamus, et külmale pööningule või kuurialusele, pole kilet aluskatteks kindlasti vaja. Asjatundjad väidavad aga vastupidist. Kui kujutate ette augusti või septembri varahommikut, kus öine esimene öökülm vahetub loetud minutitega sooja päikesepaistega, siis ka külma pööningu korral tekib pleki alla lausa hämmastav kogus vett, millel pole muud teed, kui allapoole tilkuda. Seal all on aga ilmselt mingigi soojustusmaterjal (puistevill vms), mis nüüd üleni märjaks saab. Kokkuhoid aluskatte kilelt on umbes 1 EUR/m² pealt, kahju konstruktsioonidele ja soojustusele aga kordades suurem. Seega, kui hoone elueaks soovitakse enam kui 10 aastat, on soovitav kasutada kilet kõigil pööningutel.  Aluskatte vajadusest pikemalt

Umbes pool aastat välisseinas olnud sisetingimustes kasutamiseks mõeldud kruvi

Katusekruvide müüjana näeme äärmiselt tihti suhtumist, et “kruvid ostan poest, kuna need on seal kolm korda odavamad”. On jah, aga need ei ole katusekruvid, vaid oluliselt väiksema vastupidavusega sisetingimuste kruvid. Kuigi väljanägemine võib olla identne, ei peagi sisetingimustes kasutamiseks mõeldud kruvid niiskes või happelises keskkonnas töötama. Lisaks kohtab kokkuhoiuskeemi, kus kurvi on õige, aga seib on mõeldud sisetingimustesse – sellisel juhul annab seib väga kiirelt järele, käivitades korrosiooniprotsessi kogu kruviava ümbruses. Tasub mõelda – mis kasu on 40 aastat kestvast katuseplekist, kui see kinnitada 4 aastat kestva kruviga? Kui suure kokkuhoiu annab kogu katusevahetuse protsessis ja kuludes kokkuhoid kruvidelt?  Üsna olematu.

Korstnaplekid. Korstnaplekke vahetatakse ikka veidi tihedamalt kui katusekatet, kuna korsten on loodud töötama agressiivsemas keskkonnas ja nende roostekahjustused on varmad tekkima. Seetõttu on üsna sage olukord, kus korstnaplekid on vahetatud ja alles siis tuleb peale katusevahetus. Korstnaplekke mittevahetades hoiame kokku 10-20 eurot, kuid kui nad on olnud kasutuses näiteks juba 7-10 aastat, siis õige pea on arvata, et nende eluiga saab otsa. See väljendub tavaliselt katusel voolavates roosteniredes, mis võib omakorda käivitada korrosiooniprotsessi värskelt vahetatud paanidel. Roostest punaseks värvunud paanid annavad järgi oluliselt varem kui ülejäänud katus ja nende paanide vahetusele võib kuluda kolmekohaline summa eurosid. Korstnamütside juures soovitame aktiivse kütmise korral kasutada aastakümnete pikkuse elueaga roostevabast metallist mütse. Kord nädalas köetaval saunal või suvilal sellist vajadust ei ole – sinna klapib ka tsingitud terasest lahendus. Pikem lugemine korstnamütsidest.  
Foto. Korstnaplekid jäeti vanad, mõne aja jooksul aga “reostas” see uue trapetspleki jäädavalt.

Aknaplekid. Suuremate renoveerimisprojektide korral kiputakse paigaldama tsinkplekist aknaplekke. Hind võrreldes värvkattega plekiga on ca 10% soodsam, mis kogu fassaaditöödest moodustab olematu osa, kuid hilisemad mured on lausa silmaga märgatavad. Nimelt on tsinkplekk algselt kaetud korrosiooni tekkimist takistava õlikihiga, mis kipub vihmaveega kokkupuutel fassaadile voolama ja seda määrima. Heleda krohviga ja tsinkplekist aknaplekkidega maja fassaad võib vaid mõne aastaga kaotada oma kaubandusliku välimuse ja lahenduseks on ainult kulukas fassaadi uuesti värvimine. Hiljem probleem küll kaob, kuna õlikiht on plekkidelt mahapestud, kuid seda oleks saanud vältida kohe värvkattega plekke valides.  Pikem lugu parapetiplekkidest.
Foto. Tsinkplekist aknalauad ja parapetiplekk on määrinud kogu fassaadi.

Pinnakatete valik. Kuidas saab kõige kangema kattega plekk olla soodsam kui odav tsinkplekk? Väga lihtsalt. Tsinkplekile sarnase eluea andmiseks 10 aasta jooksul tehtavad kulutused ületavad kindlasti summa, mis kulunuks kohe premium klassi pinnakattega pleki ostmiseks. Arvutused näitavad, et kulutused pesu- ja värvainetele muudavad tsinkplekist katuse isegi kuni 50% kallimaks. Lisaks pole sellel ka mingit garantiid, samas kui premium klassi kattega plekile annavad toorainetootjad kuni 20-aastase esteetilise garantii ning kindlustunde kuni 50-aastaks.  Pinnakatete valikukriteeriumid leiad siit

Majandusliku otstarbekuse vaatepunktist tasub ka teine kriteerium läbi mõelda – miks tasub teha kaalutletud otsus ja valida eramajale katust ostes pigem kallimad, kuid just sinna sobivad tooted ja lahendused? Asjalik ja hea müügimees usaldusväärse katusetootja ja –müüja juures oskab selgitada ja põhjendada kallimate toodete valiku läbi võimaliku kokkuhoiu tuleviku parandus- ja remonditööde arvelt. Tasub meeles pidada, et odavam ei ole alati parem ja usaldada oma ala professionaale.

Redelid ja käiguteed. ”Ei, neid praegu ei pane …”. Seda ütleb üheksa tellijalt kümnest. Millal aga jõuab kätte tulevik, kui neid tooteid vaja läheb? – kohe, kui tuleb korstnapühkija, kes kahjuks korstnani pääsu puudumisel oma teenust pakkuda ei saa. Seetõttu on redelid ja platvormid korstende juurde mõistlik paigaldada kohe koos katuseplekiga. Ühtlasi on võimalik nii ka kuludelt säästa, sest hilisem paigaldamine on kordades kallim. Lisaks tasub teada, et üle 11-kraadise kaldega katustel on kohtkindlate redelite kasutamine kohustuslik! Turvatoodete valiku- ja paigaldussoovitusi
Foto. Sellise kaldega katusel ilma redeli ja platvormita korstnat pühkima ei pääse. Siin on olukord lahendatud eeskujulikult.

Standardlahendused on kallid. “Mis maksab 160 ruutu katust, koos tööga? Selline tavaline Eesti maja, 60-ndatel ehitatud”. Taoliste päringutega pöördutakse katuseettevõtete poole iga päev. Nii nagu ei ole olemas keskmist punast autot, ei ole olemas ka kaht ühesuguses seisus ja samade vajadustega maja. Asjatundlik ja kogemustega katusemeister oskab aga lahendada kõik katusel olevad sõlmed võimalikult vähese materjalikuluga ja pakkuda päriselt toimivaid lahendusi ilma ülearuste töödeta. Seetõttu ongi nn rätsepatöö näiteks teraskatuste puhul tellijale kokkuvõttes soodsam ja konkreetsele majale tehtud lahendused paremini toimivad.

Soovitan alati kohtuda kolmepoolselt – tellija, katusemeister ja tootja esindaja. Sellisel arutelul selgub alati kompromiss ja lahendus meistri kogemuste, tootja soovituste ja kliendi ootuste vahel, millest võidavad lõpuks kõik.

Külma pead otsustamisel!


Kuidas tellida kodule hea katus?
Soovitusi sujuvaks asjaajamiseks juba tööde käigus
Hinnapäringu esitamine ja fotode saatmine meie hinnapakkumise saamiseks
Millised on riskid oskamatu katuseehitajaga ehitamisel?

Vaata lisaks:
Vihmaveesüsteemid
Katuse turvatarvikud
Katuseaknad (Roto ja Velux)
Katuse hooldusteenused
Päikesepaneelid
Piksekaitsesüsteemid

Paigaldusjuhendid
Sertifikaadid ja toimivusdeklaratsioonid