Saksamaal Kölnis toimus 20-23.veebruarini Euroopa suurim katusetemaatikale pühendatud erialamess „Dach und Holz“. Ligi 70000 ruutmeetril, 600 osalejaga 35-st riigist toimunud ettevõtmine pakub tooteuudiseid ja erialast oskusteavet mahus, mida kõike on üksikkülastajal võimatu hoomata ning just seepärast keskendun käesolevas artiklis metallist katuse- ja fassaadikatetega seonduvale. Numbriliselt tähendas see ligi viie tuhande ruutmeetrise näituseala süvitsi uurimist.
Erinevalt põhjamaade katusemaastikust, mida valdavalt iseloomustab tsingitud terase kasutamine, on metalli kasutamine katuse- ja fassaadiehituses Kesk- ja Lääne-Euroopas seotud metallidega nagu alumiinium, tina, vask ja titaantsink. Varasematest „Dach und Holz“ messidest erinevalt olid siiski esindatud ka mitmed tsingitud terasest toodete pakkujad. Nii näiteks tutvustas Rootsi tootja Swedish Steel AB (SSAB) meiegi tootevalikus populaarseid pinnakatteid Green Coat tootesarjast (Nova, MattNova, PLX,BT jne). Mitmed Euroopa tootjad on loonud pulbervärvitud tavapäraseid kiviprofiile, mis visuaalselt tõepoolest imiteerib tõetruult regioonis populaarseid keraamilisi kivikatuseid. See oli omamoodi üllatav, kuna varasemalt on selliste imiteerivate toodete osakaal pidevalt messil vähenenud. Kuid olgem ausad, soodsamate metallide osas oli see ka kõik, mida messil näha oli ja ülearu palju huvilisi nende stendide ees ei peatunud.
Värviline titaantsink ja põnevad fassaadid
Titaantsingi tootjad Rheinzink, VM Zinc ja NedZink keskendusid peamiselt fassaadilahenduste uudistele. Kõik selle materjali toojad on tootmisesse toonud värvitud materjalid. Seda ka senimaani vaid naturaalsel moel värvimuutust propageerinud Rheinzink, kelle valikus nüüdsest on ligi kümne tooniga tooteid. Eriliselt ohtralt hakkas silma kõikide fassaadilahenduste korral Eestis suhteliselt tundmatu nurkvaltsi kasutamine, mis annab vertikaalpindadel piisava veetiheduse, kuid lisab oluliselt visuaalselt soliidsust.
Alumiiniumist katuse- ja fassaadilahendusi pakkuv Austria tooja Prefa tutvustas samuti arhitektuurselt huvitavaid seinakassetisüsteemi FX12 edasiarendust, mis võimaldab kasutada erimõõtmelisi mooduleid. Tänu paksemale materjalile on Prefa FX12 paneelide maksimaalne suurus mõnevõrra suurenenud, võimaldades kokkuhoidu paigalduskiiruses. Alumiiniumist tooteid pakkus valtspaanist kolmemõõtmeliste paneelideni Itaalia tootja Mazzonetto. Saksa tootja Röhl+Stolberg näitas sarnaseid tooteid eriti hästi „voolitavast“ tinast. Kesk- ja Lääne-Euroopa ruumis on erakordselt populaarsed just moodulitest loodud katuse- ja fassaaditooted, milliseid kasutatakse johtuvalt materjalide pikast elueast (kuni sajandeid!) nii uusehitustel moodsas arhitektuuris kuni sajaditevanuste sakraalhoonete katmiseks.
Fookus katuse turvatoodetel
Kui eelmistel messidel on fookus olnud katuste energiasäästu ja -tootmise teemadel ning ei leidunud messiboksi, kus poleks olnud päikesepaneele, siis seekordsel messil oli selliseid bokse täpselt üks. Ilmselt on teema muutunud tavapäraseks olmeks nagu soe kraanivesi. Seevastu tundusid seekordse messi märksõnadeks olema „turvatooted ja -varustus“. Lumetõkked, katuse käiguteed ja -sillad, turvasiinid ja pollarid, redelid seintele ja katustele jne jne. Kui meie regioonis valmivad need tooted sarnaselt katustele tsingitud terasest, siis galvaanika ei luba terast kui kõige soodsamat materjali kombineerida näiteks vasest katusekattega. Messil tutvustasid vasest, roostevabast terasest turvatooteid mitmed ettevõtted. Mis üks vasest silla- ja redelisüsteem maksta võib, puudus julgus isegi küsida. Kadedaks teeb oskusteabe selge kasutamine tuginedes reeglitele turvatoodete dimensioneerimisel. Nii näiteks oli ainuüksi lumetõkke lahendusi näha mitmetes erinevates mõõtudes. Valik langeb sõltuvalt hoone asukohast, lumekoormusest, katuse kaldest , materjalist. Lumetõkkeid oli näha nii üksikmoodulitena kui pikas liinis kulgevate torudena või aedadena. Lumetõkkeaedade kõrgus ei ole suvaline, vaid sõltub otseselt eespooltoodud kriteeriumitest. Eestis kiputakse lumetõkkeid mistahes katusel kasutama vaid ühes reas all räästas ning sõltumata lume hulgast või katuse kaldest paigaldatakse alati samu tooteid.
Erialakirjanduse ja perioodika hulk teeb kadedaks
Erakordselt kadedaks muudab Eesti katusemeistri Saksamaa tase kõiges, mis puudutab erialast oskusteavet. On selge, et Saksamaal on katuseehitusreegleid loodud sajandeid, meil kümmekond aastat ning selle ajaga palju rohkem ei jõuagi. Eestis on olemas normid peamiste katusekatete kasutamisele, valmimas on standardid aluskatustele ning töös on turvatoodete rahvuslikud normid. Kuid nähes erialakirjandust, igakuist ainuüksi plekksepatöödele keskenduvat perioodikat ning olles kursis Saksamaa kutseharidussüsteemiga, jätkub Eestis sellealaseid väljakutseid ja eeskuju ilmselt sajaks järgmiseks aastaks. Messil „Dach und Holz“ on foorumitel ja erialaseminaridel alati olnud oluline roll. Nii ka seekord võis leida Saksa Katuseliidu alasid mitmest angaarist ning foorumiala, kus toimus lakkamatu ettekannete voog ning katuseehitusreeglite muudatuste tutvustamine. Kirjastused müüsid keskmise raamatupoe suurusel alal erialast kirjandust. Meenutagem, et Eestis on katuseehitusalaseid raamatuid ilmunud ehk kümmekond ja sedagi vaid fanaatikute enda huvist. Õnneks on Eestis siiski ka mõned kõrghariduse saamiseks loodud lõputööd, mis liigituvad suurepäraselt õppematerjali alla (nt. Kalvi Kondio 2014. aastal Tallinna Tehnikakõrgkoolis kirjutatud praktiline lõputöö „Valtsplekk-katuste tehnilised lahendused“).
Eraldi äramärkimist väärivad ühest messihallist ligi poole vallutanud metalltoodete tööpingid ja tööriistad. See ala oli maiuspala nii praktiseerivale metallkatuste ehitajale kui masstootjale. Lisaks teada-tuntud käsitööriistadele tutvustati näiteks miniatuurseid paindepinke, mis on võimelised objektil painutama kuni 2,00mm paksust katuseehituses kasutatavat roostevabat terast, muudest ja pehmematest materjalidest rääkimata. Oluline on sellise pingi olemasolu katusemeistri jaoks, kes paigaldab suuri metraaže korralikke parapette. Korralik parapetiplekk Saksamaal alla 1,20mm terasest või 2,00mm alumiiniumist tehtud ei ole. 0,50mm terase kasutamine on sisuliselt tundmatu, ilmselt lausa keelatud. Eriti muljetavaldavad olid lisaplekid, mis tulid Šveitsi tootja Thalmanni liinidest, mis võimaldasid luua praktiliselt mistahes lennuka fantaasia poolt loodud ristlõikega liistprofiile. Loomulikult olid esindatud kõik valdkonna liidrid, nimetagem vaid Schröderit, Forstner Maschinenbaud või Schlebachi. Selles angaaris toimusid ka igal täistunnil noorte plekkseppade erialavõistlused käsiplekitöödes ning õpilasi otsisid kutsekoolid.
Kui arvestada asjaolu, et Kesk- ja Lääne-Euroopa katusemaastikku valitsevad ülekaalukalt kivi- ja eterniitkatused, siis sarnase artikli pikkus nende toodete vallas oleks kordi pikem. Olulisimad uudised ehk kivikatuste vallas on ca 10-kraadiste kalletega katuste jaoks loodud lahendused. See on revolutsiooniline ning peaks ärevaks tegema iga metallkatuste tootja, kuna nüüd suudavad kivikatused ka madalama kalde korral pakkuda vajalikku veepidavust.
Suured messipinnad olid enda alla võtnud katuseakende tootjad Velux ja Roto, kellest esimene tutvustas uusi katuseakende ventilatsioonilahendusi. Mõlemad tootjad esitlesid erakordselt suurte katuseakende ja rõdusüsteeme.
Eesti katusemeistrid on Euroopa lõpuks avastanud
Mess „Dach und Holz“ toimub Saksamaal iga kahe aasta tagant ning oleks soovituslik-kohustuslik külastus igale Eesti katusemeistrile. Aastatepikkune Soomes töötamise kogemus võib tekitada petliku tunde oma professionaalsetes teadmistes (Eesti ehitajate praktilistes oskustes ja õppimisvõimes ma ei kahtle) ning käesolev mess on suurpärane koht enda harimiseks. Tore on nentida, et messil võis kohata väga palju kliente ja koostööpartnereid Eestist ning õhtusel ühiskogunemisel Kölni kaunis vanalinnas oli söögitoa peremehel meie toitlustamisega päris olulisi raskusi. Eesti katusemeistrid on Saksamaa ja laiemalt Kesk- ja Lääne-Euroopa teadmised end jaoks avastanud.
Rohkem fotosid AS Toode toode Facebooki seinal
Messi külastas Erki Loigom, AS Toode